01 Jan
![Χαρτογραφικός συνεργάτης του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Οίτης Χαρτογραφικός συνεργάτης του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Οίτης](https://anavasi.gr/image/cache/catalog/ergasies/logos/Foreas-Diaxeirisis-Ethikou-Drymou-Oitis_Final_1-1060x400w.png)
Ο Φορέας Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Οίτης, Κοιλάδας Σπερχειού και Μαλιακού Κόλπου, και ο σκοπός του είναι η προστασία και διαχείριση του Εθνικού Δρυμού Οίτης και της ευρύτερης περιοχής του όρους Οίτη.
![](https://anavasi.gr/image/catalog/ergasies/oiti_100k.jpg)
Οι τρεις βασικοί άξονες δράσεων του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Οίτης είναι οι εξής:
η παρακολούθηση και προστασία των τύπων οικοτόπων και των ειδών πανίδας και χλωρίδας του βουνού, η φύλαξη-επόπτευση του Εθνικού Δρυμού και της ευρύτερης περιοχής του όρους Οίτη και η ενημέρωση-ευαισθητοποίηση του κοινού για την ανάγκη προστασίας της περιοχής.